'Yolları böleriz ama vatanı asla böldürtmeyiz'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, 'Yolları böleriz ama vatanı asla böldürtmeyiz. Ekmeğimizi böleriz, ülkemizi böldürtmeyiz, ay yıldızlı bayrağımızı göklerden indirtmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin.' dedi.

  • 1449

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu Projesi Karabük-Zonguldak kesimi açılış törenin ardından trenle Karabük'ten Zonguldak'a geldi. Yıldırım, Filyos beldesinde vatandaşları selamladı, sorunlarını ve taleplerini dinledi. 

Daha sonra Zonguldak Garı'na gelen Yıldırım, burada düzenlenen törendeki konuşmasında, yaptıkları çalışmalarla son 13 yılda dağları dize getirdiklerini söyledi.

"Dağları deldik Ferhat gibi milletimizle buluştuk" diyen Yıldırım, "Yolları böldük, hayatları, gönülleri ve milleti birleştirdik. Bölücülere söyleyecek sözümüz şudur. Yolları böleriz ama vatanı asla böldürtmeyiz. Ekmeğimizi böleriz, ülkemizi böldürtmeyiz, ay yıldızlı bayrağımızı göklerden indirtmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin. Bu terör belası memleketin gündeminden yok oluncaya kadar dünyayı başlarına dar edeceğiz. Bunu herkes bilmelidir. İçeriden ve dışarıdan bunlara akıl verenlere, bunun hesabını soracağımızı bu millet unutmasın." diye konuştu.

Filyos Projesi inşaatına başlanacağını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Hayırlı uğurlu olsun. Bu projeyle birlikte bölgede binlerce vatandaşımız iş güç sahibi olacak. Bu projeyle birlikte Zonguldak, Karabük ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak. Buralar şenlenecek, gemiler gelecek, yükler indirilecek ve hareket artacak. Zonguldak'tan Karabük'e oradan da Irmak'a devam eden bir demiryolu hattı var. 1930'lu yıllarda yapılmış. O zaman Büyük Atatürk, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra demiryollarında seferberlik başlatmış. O günün kıt imkanlarıyla adeta iğneyle kuyu kazar gibi bu yolları yapmışlar. Allah onlardan razı olsun ama ondan sonra demiryolları kaderine terk edilmiş. Fakat biz 2002'de iş başına gelince Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bize bir talimat verdi. Dediği şey şudur, 'Demiryolları kalkınmadır, refahtır. Onun için demiryollarını tekrar ayağa kaldıralım. Demiryolları milletin yükünü taşısın. Millet demiryollarının yükünü taşımasın' dedi. Biz o talimatı aldık. Cumhuriyetin ilk yıllarından kalan 11 bin kilometre demiryolunun bugün yüzde 85'ni yeni baştan yaptık. Sinyalli hatların miktarını yüzde 35'e çıkardık. Elektrikli hat miktarını yüzde 20'lerden, yüzde 40'lara taşıdık. Bu çalışmalar devam ediyor."

Bakmadan Geçme