Kültür

kültür-sanat hakkında çıkan son haberler

Kültür Haberleri

Ankara'daki restorasyonu tamamlanan Zincirli Cami ibadete açılıyor

Mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait Ulus Anafartalar Caddesi'ndeki Zincirli Camii restorasyonu tamamlanarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımlarıyla yeniden ibadete açılıyor.

Milliyetçi Dergiler - Milliyetçiliğin Dijital Hafızası- Açılıyor 

Türk fikir hayatı için önemli bir gelişme... Cumhuriyet tarihi boyunca yayımlanan süreli yayınlar, milliyetcidergiler.org sitesinde erişime açılıyor.

..Ve Sultanahmet'in 400 yıllık kapısı geleceğe ilk günkü gibi taşınıyor

Sultan Ahmet Camii; Osmanlı Padişahı Sultan I. Ahmet tarafından 1609-1617 yılları arasında İstanbul'daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa'ya yaptırılan eşsiz güzellikteki cami ve külliyedir. Kendi adıyla anılan semtte Ayasofya-ı Camii Kebir’in karşısında konumlandırılmış Sultan Ahmet Camii restorasyonu Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından planlanan şekli ile sürdürülüyor. 

GastroAntep ile gastronominin kalbi gazi şehirde attı

Büyükşehir Belediyesi'nin Gaziantep Valiliği koordinasyonunda ve Gaziantep'i Geliştirme Vakfı (GAGEV) iş birliğinde bu yıl 4'üncüsün gerçekleştiği Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroAntep), yaklaşık 2,5 milyon kişiyi ağırladı.

Yalova'da Gaziler Günü kutlandı

Yalova'da 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.

Troya Kültür Yolu Festivali'nde şarkıcı Berkay Çanakkalelilerle buluştu

Troya Kültür Yolu Festivali'nde sevilen şarkıcı Berkay, Çanakkalelilerle buluştu.

KKTC ile Tataristan arasında kültürel köprü kurulacak

Kültür, eğitim, sağlık ve turizm alanlarında iş birliğini geliştirmek adına Yakın Doğu Oluşumu ve Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı arasında protokol imzalandı. Bu protokole birlikte iki ülke arasında kültürel köprü kurulması hedefleniyor.

Medeniyetlerin geçiş noktasının tarihine kara ve su altı kazıları ışık tutacak

Yalova'nın Altınova ilçesinde yapılan kara ve sualtı kazılarıyla bölgedeki tarihe ışık tutuluyor.

'İçimdeki Deniz' sergisi sanatseverlerle buluştu

Fırat Neziroğlu'nun 'İçimdeki Deniz' adlı kişisel sergisinin en önemli parçası 22 Eylül tarihine kadar Contemporary İstanbul'da sergileniyor.

Açıksaray harabeleri ilgi bekliyor

Eşsiz mühendislik ve mimarlık harikası şapel ve kiliseleri, binlerce yıl öncesini anlatan tarihi yapıları ile Kapadokya'nın önemli turizm merkezlerinden olan Açıksaray harabeleri ilgi bekliyor.

Görme engelli çocuklara sesli betimleme ile tiyatro heyecanı

Turkcell, kültür sanat alanında da çalışmalarını sürdürüyor. Turkcell'in Hayal Ortağım uygulaması sayesinde görme engelli çocuklar için sesli betimlemeyle tiyatro heyecanı ilk kez 17 Eylül'de gerçekleşti. Dünyaca ünlü sanatçılara ev sahipliği yapan ve Türkiye'nin kültür sanat hayatına önemli katkı sunan Zorlu PSM'deki Turkcell Platinum Sahnesi'nde oynanan 'Peter Pan ve Varolmayan Ülke' müzikali, görme engelli sanatseverleri misafir etti.

9 bin yıllık höyükte geçmişin izleri aranıyor

Mersin'de geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanan Yumuktepe Höyüğünde bu yılki kazılar başladı. Kazılar, bu yıl da 3 ayrı noktada ekim ayı başına kadar devam edecek. Kazı Başkanı Prof. Dr. Giulio Palumbi, Yumuktepe'de bulunan her buluntunun önemli olduğunun altını çizerek, Burası açık hava müzesi olduğu zaman tüm bölge önemli bir değer kazanmış olacak dedi.

Çarşamba'da unutulmaz gece: Akülü araç teslimi ve Koray Avcı konseri

Samsun Çarşamba Belediyesince düzenlenen etkinlikte akülü araçlarına kavuşan engelliler büyük sevinç yaşarken, sahneye çıkan Koray Avcı ise Çarşambalılara unutulmaz bir gece yaşattı.

Rafadan Tayfa Altındağlı çocuklarla buluştu

Rafadan Tayfa binlerce çocuğu Altındağ'da buluşturdu. 2 gün boyunca, çocukların neşesi Ankara'yı sardı.

11 bin seramik parçası tek tek elden geçiyor turizme kazandırılıyor

Mersin'de Bizans ile Roma dönemlerine ait nekropol, antik tiyatro, sarnıç, su kemerleri ve fırınların yer aldığı Elaiussa Sebasta Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında bulunan 11 bin adet seramik parçası tek tek elden geçirilip parçalar birleştirilerek müzelik eserlere dönüştürülüyor.

Karacahisar Kalesi'ndeki hayati yapının yüzde 90'ı açığa çıktı

Eskişehir'deki Karacahisar Kalesi'nde yapılan arkeolojik kazılarda, 4 yıldır devam eden çalışmaların ardından kalenin içerisinde yer alan 'Sarnıç'ın yaklaşık yüzde 90'lık bölümü açığa çıkartıldı. Ayrıca yapılan 3D çalışma sayesinde Sarnıç, temsili olarak modellendi.

Miniklere açık havada sinema keyfi

Bitlis'te 'Belki Şehre Bir Film Gelir' projesi çerçevesinde köy ve yatılı bölge okullarında sinemaya ulaşma imknı olmayan binlerce çocuk açık havada sinema keyfi yaşadı.

Pasinler Zaferi'nin 974'ncü yıl dönümü büyük coşkuyla kutlandı

Erzurum'da Pasinler Zaferi'nin 974. yıl dönümü büyük coşkuyla kutlandı.

110 yıllık konserve fabrikası ilgi bekliyor

Kars'ta 110 yıl önce Ruslar tarafından yapılan konserve fabrikası ve üzerindeki devasa soğuk hava depoları gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

Toplam 2634 haber.