Sağlık

sağlık ile ilgili güncel haberler

Sağlık Haberleri

Bu yöntemlerle alzheimer riskini minimuma indirebilirsiniz

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ayşegül Özyılmaz, alzheimer riskini minimuma indirmenin mümkün olduğunu söyleyerek, bunun yöntemlerini sıraladı.

İstanbul'da 'Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası' etkinliği

Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası çerçevesinde Şişli'de bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, şeker kullanımında dünyada üç, Avrupa'da ise birinci sırada olduklarını söyleyerek, 'Şeker bir zehirdir, dünyanızdan çıkarın' dedi.

9 ferdini Covid-19 hastalığı nedeniyle kaybeden Rizeli Genç ailesinin genleri temiz çıktı

Rize'de pandemi döneminde 15 ay içerisinde 9 ferdi Korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden Genç ailesinin yapılan genetik taramasında genetiğe bağlı bir hastalık bulgusuna rastlanılmadı.

Radyoloji Ünitesi bölge halkına umut oluyor

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde 20 yıldır hizmet veren Girişimsel Radyoloji Ünitesi, bölge halkına umut oluyor.

Uzman uyardı: Ani şeker hastalığı, kilo kaybı ve sebebi bilinmeyen karın ağrılarına dikkat

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde pankreas kanserinde erken tanı için geliştirilen endoskopi ultrason cihazları, hastalığın teşhisinde önemli rol oynuyor. Günümüzde pankreas kanser vakalarının çoğaldığını söyleyen uzmanlar, hastalığın ölümle sonuçlanmaması için endoskopi ultrason ile erken tedavi edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

'Beyin sisinin Alzheimer demansına dönme riski ile karşı karşıya olabiliriz'

Uzm. Dr. Oğuzhan Onultan, Her ne kadar Covid-19 sebebiyle daha çok farketmeye başlasak da toplumun çoğunda 'beyin sisi' yakınmaları mevcut. Beyin sisinin Alzheimer demansına dönme riski ile karşı karşıya olabiliriz dedi.

1 yaşından küçük çocuğu olanlar dikkat: Bu bakteri en çok çocukları etkiliyor

Çocukların sıkça tükettiği ambalajlı atıştırmalık ürünlerde tespit edilen Salmonella (Salmonellozis) bakterisi, can kaybı ve ekonomik sorunlara sebep oluyor. Bir yaşından küçük çocuklarda bu bakterinin daha fazla görüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Mustafa Nizamlıoğlu, ebeveynlere uyarılarda bulundu.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun: 'Sezaryen ile doğanlarda risk daha fazla'

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, sezaryen ile doğan çocuklarda kan kanseri riskinin daha fazla olduğunu kaydetti.

Erciş'te Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliği yapıldı

Van'ın Erciş ilçesinde 'Avrupa Hareketlilik Haftası' nedeniyle etkinlik yapıldı.

Dr. Ender Saraç şifalı gıdaların sırrını GastroAntep'te açıkladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 4'üncüsü düzenlenen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali'nde (GastroAntep) Dr. Ender Saraç, gazi şehrin hastalıklara karşı koruyucu ve şifa veren Antep fıstığı, zahter, menengiç gibi yöreye has ürünlerinin sırrını açıkladı.

Prof. Dr. Vefik Arıca'dan propolis ve arı sütü uyarısı

Yalova Üniversitesi Rektör Yarımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, aşırı propolis ve arı sütü kullanımının erken ergenlik ve erkelerde meme gelişimine yol açtığını söyledi.

Çocuklarda kafatası şekil bozukluğunda dikkat çeken artış

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Semra Işık, pozisyona bağlı kafatası şekil bozukluğunda yüzde 600 artış olduğuna dikkat çekerek, 'Ebeveynlerin dikkati erken tanı ve tedavi için elzemdir' dedi.

Böbrek ve lenf kanseri olduğunu öğrendi, ikisini de aynı anda yendi

Antalya'da istemsizce 15 kilo kaybının ardından hastaneye başvuran Gürsel Acar, şans eseri öğrendiği iki kanseri de aynı anda yenmenin mutluluğunu yaşıyor.

Prof. Dr. Fevzi Altuntaş'tan kanserde CAR-T hücre tedavisi açıklaması: 'Sonuçları umut vaad etmekte'

17'nci Dünya Aferez Kongresi'nin bu yılki ana teması 'CAR-T hücre tedavisi' oldu. Programda konuşan Kongre Başkanı ve CAR-T hücre tedavisinin Türkiye'de uygulandığı Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kök Hücre Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, 'Bu bir klinik araştırma, Faz-1, 2 dediğimiz erken aşama. Şu mesajı vermek isteriz; eğer tedavide standardı tükettiyseniz hekiminize mutlaka klinik araştırmalara katılmak için gönüllü olduğunuzu ifade edin. CAR-T tedavisi kanser tedavisinde çığır açan bir tedavi. Lösemi, lenfoma sonuçları umut vaad etmektedir. Ama uzun dönem sonuçlarını beklemek lazım' dedi.

Kesisiz kanser ameliyatı bölgede ilk kez Diyarbakır'da gerçekleşti

Diyarbakır ve bölgede ilk kez TAMİS ameliyatı, kesisiz özel aparatlarla makattan gerçekleşti, hasta 24 saatte taburcu oldu.

320 gram doğan bebek 5 ay sonra annesinin kollarında

İzmir'de 24 haftalıkken 320 gram ağırlığında dünyaya gelen bebek, 5 ay kuvözde kaldıktan sonra anne ve babasına kavuştu.

TÜRKÖK'ün kuruluşuyla kök hücre bağışları hızlandı

Her yıl eylül ayının üçüncü cumartesi günü gönüllü kemik iliği bağışçılarına teşekkür etmek amacıyla 'Dünya Kök Hücre Bağışçıları Günü' kutlanıyor.

Uzmanı uyardı: 'Basit şekerli besinler depresyonu tetikleyebiliyor'

Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, birçok besinin içinde bulunan basit şekerin obezite, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklara sebebiyet verirken depresyonunda tetikleyicisi olabileceğini söyledi.

Ünlü kuaför İstanbul'da saç ektirdi

Londra'nın önde gelen kuaförlerinden biri olan Samet Zili, saç ektirmek için Türkiye'yi tercih etti.

Toplam 2046 haber.