• Haberler
  • Spor
  • 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ilk etabı Niemiec'in oldu

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ilk etabı Niemiec'in oldu

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ilk ayağı olan İstanbul-İstanbul etabını İtalya'nın Lampre-Merida takımından Niemiec kazandı.

  • 2071

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ilk ayağı olan İstanbul-İstanbul etabı tamamlandı.

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2. HC kategorisinde yer alan ve 8 etaptan oluşan organizasyonun ilk günü Beşiktaş İskelesi önünden verilen sembolik startla başladı. 

Toplam 123 sporcunun katıldığı ve 129,2 kilometre süren İstanbul-İstanbul etabında sporcular, Boğaziçi Köprüsü'nü geçip Beykoz'a yöneldi. Bisikletçiler, daha sonra tekrar Avrupa yakasına dönüp, tarihi yarımadada pedal çevirirken, etap Sultanahmet'teki At Meydanı'nda sona erdi.

Yarışın son 40 kilometresine girildiği bölümde büyük atak yapan İtalya'nın Lampre-Merida takımından Polonyalı sporcu Przemyslaw Niemiec, 3.10.19'luk derecesiyle etabı birinci sırada tamamladı. İspanya'nın Caja Rural-Seguros RGA ekibinden Portekizli Jose Gonçalves, 3.10.30'luk derecesiyle ikinciliği alırken, Hollanda temsilcisi Parkhotel Valkenburg Continential'den İtalyan Marco Zanotti 3.10.35'lik zamanıyla üçüncü geldi.

İstanbul-İstanbul etabını birinci tamamlayan Niemiec, iki mayonun birden sahibi oldu.

Dört sporcu hastanelik oldu

Toplam 129,2 kilometrelik etabın 9. kilometresinde yaşanan kazada dört sporcu hastaneye kaldırıldı.

Boğaziçi Köprüsü'nün Anadolu yakasında Beylerbeyi'ne dönüşte gerçekleşen kazaya karışan İtalya'nın Nippo-Vini Fantini takımında Japon sporcu Koishi Yuma ve İtalyan Marini Nicolas, İspanya'nın Caja Rural-Seguros RGA ekibinden İspanyol Barbero Cuesta ile Avusturya temsilcisi Hrinkow Advarics Cycleangteam'dan Alman Baldauf Sebastian, Ümraniye Devlet Hastanesi'ne götürüldü. 

Sporcuların hayati tehlikesinin bulunmadığı aktarılırken, Barbero Cuesta'nın köprücük kemiğinde kırık olduğu bildirildi.

Bu kazanın yanı sıra etap boyunca birçok küçük çaplı düşme de yaşandı.

Niemiec: "Galibiyet hem benim hem de takımım için sürpriz oldu"

Sultanahmet'teki At Meydanı'nda sona eren ilk etabın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Polonyalı bisikletçi, "Bugünkü etap galibiyeti hem benim hem de takımım için sürpriz oldu. İlk etabı bir sprinterin almasını beklerdik. Sprint takımlarının bu yönde çalışacağını bekliyorduk fakat öyle olmadı." diye konuştu.

Etap zaferine ulaştığı için duyduğu mutluluğu dile getiren Niemiec, "Nasıl yaptığımı ben de bilmiyorum ama bugünkü etabı kazanmayı başardım. Bu, benim için çok büyük mutluluk verici bir durum. İki yıldır önemli bir başarı elde edememiştim." ifadelerini kullandı.

 

Bakmadan Geçme