57. Alay Vefa Yürüyüşü'ne binlerce genç katıldı

Çanakkale Zaferi'nin 101. yılı etkinlikleri kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığınca düzenlenen '57. Alay Vefa Yürüyüşü' tamamlandı

  • 2159

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve binlerce gencin katılımıyla Kocadere köyü kamp alanından başlayan yürüyüş öncesi katılımcılara 10 kazanda hazırlanan yarma buğday çorbası dağıtıldı.

Daha sonra binlerce genç alanda kurulan bölgede sabah namazını kıldı.

Bakan Kılıç, namazın ardından yaklaşık 5 kilometrelik "57. Alay Vefa Yürüyüşü"nü başlattı.

Binlerce gencin katılımıyla Kocadere köyü kamp alanından başlayan yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüş Conkbayırı'nda sona erdi.

Cebeci Askeri Şehitliği'nde tören düzenlendi

Çanakkale Savaşı'nda, gösterdiği kahramanlıklarla önemli rol oynayan 57. Alay ve Çanakkale şehitleri, başkentte düzenlenen yürüyüş ve Cebeci Askeri Şehitliği'nde yapılan törenle anıldı.

"57. Alay ve Çanakkale Şehitlerine Vefa Yürüyüşü" adıyla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinlik programı çerçevesinde yürüyüşe katılanlara sabah namazının ardından çorba ikramında bulunuldu. Ankara ve ilçelerinden gelen gençlerden oluşan kalabalık grup daha sonra yürüyerek Tacettin Veli Camii'ne 3-4 kilometre mesafedeki Cebeci Askeri Şehitliğine geldi. Şehitlik'te düzenlenen törende şehitler için 1 dakika saygı duruşunda bulunuldu ve toplu halde İstiklal Marşı söylendi. Törende yapılan konuşmaların ardından Çanakkale'de şehit olan askerler başta olmak üzere tüm şehitler için dua edildi.

İstanbul'da tüm şehitler için Kuran-ı Kerim okundu

Çanakkale Savaşı'nda, gösterdiği kahramanlıklarla önemli rol oynayan 57. Alay ve Çanakkale şehitleri, "Vefa Yürüyüşü" ve Edirne Kapı Şehitliği'nde gerçekleştirilen törenle anıldı.

İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlediği program kapsamında, Eyüp Sultan Camisi'nde toplanan kalabalık grup, sabah namazında şehitler için dua etti. Namazın ardından vatandaşlara yarma buğday çorbası dağıtıldı.

Daha sonra, büyük bir Türk bayrağı taşıyan vatandaşlar, Eyüp Sultan Camisi'nden Edirnekapı Şehitliği'ne yağmur altında tekbir getirerek yürüdü.

Edirnekapı Şehitliği'ndeki törende ise saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. 

Şehitlikte başta 57. Alay ve Çanakkale Şehitleri olmak üzere tüm şehitleri için Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Erzurum'da da yürüyüş gerçekleştirildi

Gençlik ve Spor Bakanlığınca 81 ilde eş zamanlı düzenlenen "57. Alay Vefa Yürüyüşü" Erzurum'da yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesince kentin farklı noktalarından otobüslerle Narmanlı Camisi'ne getirilen vatandaşlar, sabah namazını kılarak, dua etti.

Vatandaşlar Türk bayrakları ve mehteran ekibi eşliğinde tekbirlerle Erzurum Karskapı Şehitliği'ne yürüdü. Şehitlikte İl Müftü Vekili Celal Büyük, Kur'an-ı Kerim tilaveti okuyarak, şehitler için dua etti. Program, şehit mezarlıklarında dua edilip, Türk bayrağı bırakılmasıyla son buldu.

Efsanevi 57. Alay

Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı olan Anzak Çıkarması'nı durdurmak için 25 Nisan 1915 sabahı harekete geçen efsanevi 57. Alay, Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki yaklaşık 3 bin subay ve ve askerden oluşuyordu.

Düşman çıkarmasını haber alır almaz Atatürk'ün inisiyatifiyle harekete geçen 57. Alay, Conkbayırı eteklerinde düşmanı karşılayarak savaşın seyrini değiştirdi. Atatürk'ün "Ben size taaruzu değil, ölmeyi emrediyorum." emriyle kendisinden sayıca çok üstün Anzak kuvvetlerine karşı saldırıya geçen alay, binlerce şehit ve yaralı vermesine karşın cepheyi korumayı başardı ve sonuçta Çanakkale Zaferi'nin kazanılmasında kilit rol oynadı.

Bakmadan Geçme