• Haberler
  • Gündem
  • Bayram namazı saat kaçta 2016... İl il bayram namazı vakitleri

Bayram namazı saat kaçta 2016... İl il bayram namazı vakitleri

Bayram namazı kaçta 2016... 2016 İl il Ramazan Bayramı namaz saatleri... Ramazan Bayramı namazı 2016...

 

Bayram namazı saat kaçta kılınacak? İl il Ramazan bayramı namaz saatleri haberimizde. Ankara, İstanbul, İzmir ve tüm illerimizin bayram namaz saatleri.

5 Temmuz 2016 Salı günü idrak edeceğimiz Ramazan Bayramı namazı Saatleri açıklandı. Ankara'da Ramazan Bayramı Namazı Saat Kaçta? İstanbul'da Ramazan Bayramı Namazı Saat Kaçta? İşte İl İl Ramazan Bayramı Namaz vakitleri...

Bayram namazı, biri Ramazan bayramında diğeri Kurban bayramında olmak üzere yılda iki defa kılınan iki rek’atlık bir namazdır. Bayram namazı Hanefi mezhebinde, cuma namazının vücub şartlarını taşıyan kimselere vaciptir. Şafii ve Malikiler’e göre müekked sünnet, Hanbeliler’e göre ise farz-ı kifayedir.

Dokuz gün sürecek Ramazan bayramı tatiline sayılı günler kaldı. Bu yıl 6 Haziran tarihinde başlayan Ramazan ayı 4 Temmuz 2016 Pazartesi günü son iftarla sona erecek. 5 Temmuz 2016 Salı günü Ramazan bayramının birinci günü. Bayram arefesinde en çok merak edilen konulardan biri de bayram namazının saat kaçta olduğudur. Bu yıl Ramazan bayramı namazı saat kaçta kılınacak? İşte il il bayram namaz saatleri;


Bayram namazı saat kaçta kılınacak?

İSTANBUL                    6.23
ANKARA                     6.11
İZMİR                        6.37
LEFKOŞE                    6.19
ADANA                       6.08
RİZE                           5.37
AFYON                        6.23
NEVŞEHİR                  6.06
AMASYA                     5.57
ARTVİN                      5.32
KARS                           5.28
ERZİNCAN                  5.44
MUŞ                             5.39
BALIKESİR                  6.31
KASTAMONU               6.03
BATMAN                      5.43
SİİRT                           5.39
GÜMÜŞHANE               5.43
BOLU                            6.14
KARABÜK                      6.08
BURDUR                        6.26
BURSA                          6.25
ÇANKIRI                       6.06
KIRŞEHİR                     6.07
MUĞLA                          6.35 
MARDİN                        5.45
KOCAELİ                        6.20
EDİRNE                          6.31
TEKİRDAĞ                      6.29
IĞDIR                             5.26
KÜTAHYA                       6.23
MALATYA                       5.53
KAHRAMANMARAŞ        6.00
HATAY                            6.06
OSMANİYE                     6.04
KARAMAN                       6.16
SİVAS                            5.54
MANİSA                        6.35
ORDU                              5.48
SAMSUN                        5.53
VAN                                5.32
ŞIRNAK                         5.38

ŞANLIURFA           5.54
ANTALYA                      6.17
KONYA                          6.17
MERSİN                       6.11
TRABZON                    5.40
AKSARAY                     6.10
YOZGAT                       6.03
ÇORUM                        6.01
ARDAHAN                   5.28
AYDIN                         6.36
AĞRI                            5.30
BİNGÖL                       5.43
ÇANAKKALE                6.36
BARTIN                      6.08
BİTLİS                        5.37
GİRESUN                    5.46
BAYBURT                    5.40
BILECIK                      6.21
ZONGULDAK              6.11
ISPARTA                    6.25
YALOVA                     6.23
KIRIKKALE                 6.08
DENİZLİ                    6.31
DİYARBAKIR             5.46
DÜZCE                       6.15
SAKARYA                  6.18
KIRKLARELİ              6.28
ERZURUM                 5.37
ESKİŞEHİR              6.20
ELAZIĞ                    5.48
GAZIANTEP            5.59
KİLİS                       6.01
ADIYAMAN              5.54
KAYSERİ                 6.03
NİĞDE                      6.08
TUNCELİ                 5.46
UŞAK                      6.27
TOKAT                    5.55
SİNOP                    5.56
HAKKARİ               5.33

 


Bayram namazı, biri Ramazan bayramında diğeri Kurban bayramında olmak üzere yılda iki defa kılınan iki rek’atlık bir namazdır. Bayram namazı Hanefi mezhebinde, cuma namazının vücub şartlarını taşıyan kimselere vaciptir. Şafii ve Malikiler’e göre müekked sünnet, Hanbeliler’e göre ise farz-ı kifayedir.   Bayram namazının sıhhat şardtları, Hanefiler’e göre, hutbe hariç, cuma namazının sıhhat şartları ile aynıdır. Sadece hutbenin hükmü bakımından aralarında fark vardır. Yani cuma namazında hutbe sıhhat şartı olduğu halde, bayram namazında sünnettir. Yine hutbe namazında namazdan önce, bayram namazında ise namazdan sonra okunur.


Bayram namazı
Bayram namazı, biri Ramazan bayramında diğeri Kurban bayramında olmak üzere yılda iki defa kılınan iki rek’atlık bir namazdır. Bayram namazı Hanefi mezhebinde, cuma namazının vücub şartlarını taşıyan kimselere vaciptir. Şafii ve Malikiler’e göre müekked sünnet, Hanbeliler’e göre ise farz-ı kifayedir.
Bayram namazının sıhhat şardtları, Hanefiler’e göre, hutbe hariç, cuma namazının sıhhat şartları ile aynıdır. Sadece hutbenin hükmü bakımından aralarında fark vardır. Yani cuma namazında hutme sıhhat şartı oldağu halde, bayram namazında sünnettir. Yine hutbe namazında namazdan önce, bayram namazında ise namazdan sonra okunur.
Şafiiler’e göre kadınlar da bayram namazı ile yükümlüdürler. Şu var ki bu namazın cemaatle kılınması şart olmayıp, münferiden de kılınabilir, fakat camide cemaatle kılınması daha faziletlidir.
Bayram namazının diğer namazlardan kılınış bakımından farkı, bunun her rek’atında üçer fazla tekbir olmasıdır. Bu fazla tekbirlere “zait tekbirler” denir. Bu ilave tekbirler vacip olup birinci rek’atta kıraatten önce, ikinci rek’atta kıraatten sonra alınır. Tekbirle birlikte eller kaldırılır ve yanlara bırakılır (ref ve irsal), ilk rek’atta iftitaah tekbirinden sonra eller bağlanır (itimad) ve “Subhaneke” okunur. Bundan sonra imamla birlikte zait tekbirlere geçilir. İmamın tekbiri diğer tekbirlerde olduğu gib isesli, cemaatin tekbirleri ise alçak sesle olur. Allahüekber denilerek eller kaldırılır ve yanlara salınır, üç kere “subhanellah” diyecek kadar beklendikten sonra yeniden tekbir alınır; aynı şekilde eller kaldırılır, yanlara bırakılır ve biraz beklendikten sonra bu rek’attaki zait tekbirlerin sonuncusu olan üçüncü tekbir alınır ve bu defa eller bağlanır. Cemaat susar, imam gizlice euzü ve besmele çektikten sonra açıktan okumaya başlar. Fatiha’dan sonra bir sure daha okur, rüku ve secdeden sonra ikinci rek’ate kalkılır. İkinci rek’atta imam, Fatiha ve arkasından bir sure okuduktan sonra üç defa tekbir alınır ve eller yanlara salıverilir. Dördüncü tekbir rükua geçiş tekbiri olup bu tekbirle rükuya gidilir ve namaz tamamlanır.


Diğer mezheplerde tekbir sayısı ile ilgili farklı uygulamalar da bulunmaktadır.
Namazdan sonra imam minbere çıkar ve hiç oturmaksızın hutme okur. Cuma hutbesindeki hamdü senaya bedel olarak bu hutbede, Allahü ekber, Allahü ekber; la ilahe illelahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillahi’l-hamd der, cemaat bu tekbirlerde imama eşlik eder. İmam, cuma hutbesinde olduğu gibi, hutbeyi iki hutbe yapıp arasını kısa bir oturuşla ayırır.
Bayram namazına giderken yolda tekbir getirilir. Bu tekbirler ramazan bayramında sessiz, kurban bayramında ise açıktan yapılır. Camiye varıldıktan sonra her ikisinde de namaz vaktine kadar hep birlikte tekbir alınır. Camide vaaz ediliyorsa oturup sessizce dinlenir.
Bayram namazının vakti, güneşin doğuşu sırasındaki kerahet vaktinin çıkmasından sonradır. Bir mazeret sebebiyle bir beldede bayram namazı birinci gün kılınamamışsa, ramazan bayramı 2. gün, kurban bayramı ise 2. gün yine kılınamazsa 3. gün kılınabilir. Ancak bayram namazı özürsüz olarak terkedilmişse artık kılınmaz, kurban bayramı ise kerahetle birlikte 2. veya 3. gün kılınabilir.

Bakmadan Geçme