Bu dünyadan bir Doğan Cüceloğlu geçti

O bir candı. O bir insandı. O bir yürekti. Kocaman yürek…. 11 kardeşin 11'incisiydi. 'Annen yok, kimsen yok.' Annesinin vefatını anlatırken bu cümleyi kullanırdı göz yaşlarıyla… Onun gözyaşları bizim de gözyaşlarımızdı. Evet bu dünyadan bir Doğan Cüceloğlu geçti.

  • 2210
Bu dünyadan bir Doğan Cüceloğlu geçti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bu dünyadan bir Doğan Cüceloğlu geçti

O bir candı. O bir insandı. O bir yürekti. Kocaman yürek….

11 kardeşin 11’incisiydi.

“Annen yok, kimsen yok.” Annesinin vefatını anlatırken bu cümleyi kullanırdı göz yaşlarıyla… Onun gözyaşları bizim de gözyaşlarımızdı.

Evet; bu dünyadan bir Doğan Cüceloğlu geçti.

Tanınmış psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu, evinde ölü bulundu. İlk tespitler, kalp rahatsızlığı bulunan ve bir süre önce anjiyo olan Cüceloğlu'nun evde düşerek hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Edinilen bilgiye göre kişisel gelişim kitaplarıyla milyonların beğenisini kazanan, videoları da beğeniyle izlenen psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu, İstanbul Beşiktaş’taki evinde ölü bulundu.

Alışverişten dönen 83 yaşındaki Cüceloğlu’nun eşi Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu, Akatlar’daki evlerinde eşinin cansız bedeniyle karşılaştı. Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, konutta incelemelerde bulundu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada "Kafa kısmında düşmeye bağlı kanamanın olduğu anlaşılmış olup konu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir" bilgisi paylaşıldı.

Cüceloğlu’nun Twitter’deki son paylaşımı 5 saat öncesine ait.

Cüceloğlu yeni bir podcast iletiyordu o paylaşımında: Sevgili Nurdoğan Arkış ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbeti sizlerle paylaşıyorum.Umarım sizler de keyifle dinlersiniz. Selamlar, sevgiler.”

 "Nurdoğan Arkış ile Bir Sohbet - Var mısın? Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler” başlıklı podcast kaydında Cüceloğlu, kahkaha ile yayına bağlanıyor.

Nasıl olduğunu soran Arkış’ı, “Gayet iyiyim çok şükür. Bir maraza yok. İnşaallah bu dönemi bu şekilde sağlıklı bir şekilde bitiririz” diye cevaplıyor.

Cüceloğlu 14 Şubat’taki Twitter paylaşımında “Geçmişi ve geleceği ile sohbet edebilen bir insan” olmak önemli ve anlamlı bir gelişim aşamasıdır” mesajı vermiş.

13 Şubat’taki paylaşımı ise şöyle: “Ne kadar okursan oku, bilgine yakışır şekilde davranmıyorsan, cahilsin demektir. (Şirazlı Sadi)”

12 Şubat’ta ise şu paylaşımda bulunmuş:

“Kendine dürüst olan bir insanın iyileştiremeyeceği yara yoktur. (Gökhan Çınar)”

10 Şubat’ta da şu paylaşıma imza atmış Cüceloğlu:

“Keşfederek anlamamızı ve severek hizmet vermemizi bekleyen bir dünya var. Haydi arkadaşlar, iş başına.”

Cüceloğlu kimdir?

Doğan Cüceloğlu resmi internet sitesinde öz geçmişini şöyle anlatıyor:

On bir çocuklu bir ailenin on birinci çocuğu olarak Mersin'in Silifke kasabasında doğmuşum. On yaşındayken annemi kaybettim ve ölümün ne demek olduğunu anladım: artık onu bir daha hiç göremeyecek, dokunamayacak, naz edemeyecektim.

Silifke'de en yüksek dereceli okul olan ortaokulu bitirdikten sonra subay olan ağabeylerimin yanında Ankara ve Kırklareli'nde okudum ve Kırklareli Lisesi'nden mezun oldum. Kırklareli lisesinde ilk aşk şiirimi yazdım.

Ankara Atatürk Lisesi'nde edebiyat ve kompozisyon öğretmenim olan Cahit Okurer bir gün ne olmak istediğim sordu; mühendis olmak istediğimi söyledim. Bilim adamı olmak istemez misin, dedi. Onun etkisi altında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'ne yazıldım ve oradan mezun olduktan sonra ABD'de Illinois Üniversitesi'nde doktoramı yaptım. Uzmanlık alanım iletişim psikolojisidir.

Amerika'da doktora öğrencisiyken, benim gibi doktora öğrencisi olan Kaliforniya'da doğmuş büyümüş Emily ile tanıştım ve evlendim. On bir yıl süren evliliğimizde üç çocuğumuz oldu: Ayşen, Elif ve Timur.

Evlendiğimde ne kendimi tanıyormuşum, ne de evliliğin ne olduğunu. Silifke'de büyürken çevremde gördüğüm evlilik, koca, baba modelleriyle Kaliforniya'da büyümüş feminist bir Amerikalı kıza kocalık yapmaya çalıştım. Sonuç: hem ben çok ıstırap çektim hem de Emily'e acı çektirdim. Benim şimdi yüreğimi en çok yakan çocuklarıma verdiğim acılar. Onlardan dört yıl ayrı yaşadım.

Yaşadığım acılar her şeyi bilmediğimi, öğrenmem gereken çok şey olduğunu gösterdi ve yalnız bilgi yönünden değil, insan olarak gelişmem gerektiğine ikna oldum.

Kendimi geliştirme süreci içinde kitap yazmaya başladım; ilk kitabım İnsan İnsana bu sürecin ilk ürünüdür. Gelişim süreci içinde kazandıklarımı kitaplar yoluyla paylaşmaya devam ediyorum.

Amerika'daki görevimden emekli olup ayrıldıktan sonra Türkiye'de kitap yazmayı sürdürdüm. Kitap yazmanın yanı sıra konferanslar ve seminerler verdim, televizyon programlarına başladım.

Şu devrede önceliğim kitap yazmak. Şu ana kadar kendi yazdığım onüç kitap var, bunlar hakkında kitaplar bölümünde bilgi alabilirsiniz. Bir de benim yaşamımın anlatıldığı, Canan Dila tarafından yazılmış bir kitap:

İnsanı Ararken
Söyleşi: Canan Dila
İş Bankası Kültür Yayınları

"Tanıyanı" çok. Kitapları baskı üzerine baskı yapıyor. Seminerleri hınca hınç. Dinlemeye koşuyor insanlar onu; ana-babalığı öğrenmek, kendilerini tanımak için. Ya... o?

"Hepimiz birbirimizin yaşamlarımızın çatlak ve aralıklarında yaşarız; her şey, görebilseydik sanırım şaşkınlıktan dilimiz tutulurdu diye yazmıştı Murdoch yıllar önce Ağ'ında. Ki, altını döne döne çizmiş olduğum bu satırları, henüz hazırlanmakta olan bu kitabın 2003 güzünde yayımlanan tanıtım metnine de taşımıştım. Altına da; "Kalemimin ucuna bırakıverdi hayatını. Bütün içtenliğiyle. Gizlisiz, saklısız... 'Tanıyanlar' şaşıracaklar evet, ama 'doğduğundan beri tanıyanlar'ın sanırım şaşkınlıktan dilleri tutulacak. Kocaman bir sürpriz var onlara" diye yazmıştım. Eklemeliyim; "tanıyanlar"ın ve "yakından tanıyanlar"ın şaşkınlığı, o hayat öyküsünü aktaranın; "insan ve davranışı"nı konu alan bir bilim dalında insanı aramak üzere yola koyulanın, yolu üzerinde kendi kendisiyle çarpışıp da kendine rastlaması ve sonrası sırasında duyduğu şaşkınlığın yanında hiç kalır. Anlattığı, bu toprağın çocuklarından birinin, önce kendi aynasında, sonra uzak bir kıtada, Amerika'da, farklı bir kültürün aynasında bıraktığı görüntüde kendini ve kültürünü fark etmesinin kahkaha ve gözyaşı dolu öyküsüydü...

Anlatan, burada ve orada, 45 yılını psikoloji bilimine vermiş biri olunca, anlatılan da sadece o aynadaki görüntüyü aktarmaktan, sergilemekten ibaret kalamazdı elbette. "Fark ediş"ti anlatılacak olan... (Sadece birbirimizin değil), nasıl? kendi yaşamlarımızın "da" çatlak ve aralıklarında yaşıyor, yaşayabiliyor olduğumuzdu sergilenecek olan. Anlattı. Hayat öyküsünde... "İnsanlık hali" dile geldi. "Burada" ve "orada"...

"Ya... o?" sorusuna iki ciltlik bir yanıt.

***

Güle güle güzel insan.

Nur içinde yat.

Bakmadan Geçme