'Cumhur İttifakı'na anket şoku

MAK Danışmanlık'ın son kamuoyu yoklaması iktidar ortalarını şok edecek. Bugün seçim olsa Cumhur İttifakı bileşenleri AK Parti ve MHP 43,5 ile yüzde 50 bandının 6,5 puan altında. Katılımcıların yüzde 29'u ise oy verdiği parti tercihini değiştireceğini bildirdi.

  • 815
'Cumhur İttifakı'na anket şoku
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AKAJANS - MAK Danışmanlık’ın Ocak 2021 Türkiye Gündemi Araştırması’na göre bugün seçim olsa Cumhur İttifakı bileşenleri AK Parti ve MHP’nin toplam oyu yüzde 43,5 olacak. Ankete göre Cumhur İttifakı yüzde 50 bandının 6,5 puan altında görülüyor. Katılımcıların yüzde 29’u ise oy verdiği parti tercihini değiştireceğini söyledi.

Kamuoyu yoklamasına göre bugün seçim olsa Cumhur İttifakı bileşenleri AK Parti ve MHP’nin toplam oyu yüzde 43,5 olarak görünüyor. Buna göre Cumhur İttifakı’nın toplam oyu yüzde 50 bandının 6,5 puan altında kalıyor.

Anket, toplam 57 milyon seçmenin yirmi binde biri 2850 kişi ile Türkiye’nin 30’u büyükşehir statüsündeki iller olmak üzere 51 ilini kapsayan çoklu tarama modelinin kullanıldığı bir çalışmayla gerçekleştirildi.

Akajans muhabirinin derlediği anket verilere göre, kararsızlar dağıtılmadan AK Parti’nin oyu yüzde 32,2 olurken dağıtıldığında ise yüzde 35,6 görünüyor. MHP’nin oyu kararsızlar dağıtılmadan yüzde 7,7 olurken dağıtıldıktan sonra ise yüzde 8,5 olarak anket kayıtlarına geçti. AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın toplam oyları kararsızlar dağıtıldığında bile yüzde 43,5 ile yüzde 50 bandının altında kalıyor.

Ana muhalefet CHP’nin oyu kararsızlar dağıtılmadan yüzde 22,5 olurken dağıtıldıktan sonra yüzde 24,9 olarak görünüyor.

Ayrıca ankete katılanların yüzde 29’u ise yarın seçim olsa 24 Haziran seçimlerine göre oy vereceği partinin değişeceğini beyan etti.

Ankete göre siyasi arenanın yenileri İYİ Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi ise yükselişte.

Yüzde 29’u oy verdiği parti tercihini değiştireceğini beyan etti

Yalnızca 24 Haziran seçimlerinde sandığa giden katılımcılara “Yarın bir genel seçim olsa 24 Haziran seçimlerinde oy verdiğiniz partiye göre oy tercihiniz değişecek mi?” sorusu yöneltildi.

Soruya karşılık katılımcıların yüzde 29’u “Evet, 24 Haziran 2018’de oy verdiğim siyasi partiden farklı bir oy partiye oy vereceğim” tercihini beyan etti. Yüzde 51’ ise “Hayır, 24 Haziran 2018’de yo verdiğim aynı partiye oy vereceğim” dedi. Yüzde 20’sinin tercihi ise ise “kararsız” ya da “cevap yok” olarak kayda geçti.

Yarın seçim olsa AK Parti yüzde 32,2 oy alacak

Katılımcılara yarın milletvekili seçim olsa kime oy verecekleri de soruldu.

Bu soruya, ankete katılanların yüzde 32,2’si AK Parti, yüzde 22,5’u CHP, yüzde 12,3’ü İYİ Parti, yüzde 8’i HDP ve yüzde 7,7’si MHP, yüzde 2,2’si Gelecek Partisi, yüzde 2’si DEVA Partisi, yüzde 1,3’ü Saadet Partisi cevabını verdi.

MAK Danışmanlık sonuçlara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu sonuçlar oy kullanacağını ifade eden seçmenlerin verdiği cevaplara göre istatistiksel değerlendirmeye alınmışlardır. Bazı araştırmalarda yüzde 30’ları bulan yüksek kararsız oranlarının oy kullanmayacağını söyleyen seçmenle kararsız seçmenin toplamı olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Bu noktada her seçimde yüzde 15-20 arası sandığa şu ya da bu nedenle gitmeyen seçmen vardır. Biz araştırma sonuçlarımızı sandığa gideceğini söyleyen seçmen üzerinden ölçümledik.”

“İYİ Parti, Gelecek, DEVA yükselişte”

Anket sonuçları, yeni partilerin seçmen nezdindeki imajına ilişkin de dikkat çekici veriler göze çarptı. MAK Danışmanlık bu konuda “Kararsızların matematiksel dağılımı yapılmaksızın verilen cevaplar içinde ilk dikkat çeken konu; son altı ay boyunca küçük oranlarla da olsa İYİ Parti, Gelecek, Deva Partileri yükseliş trendiyle dikkat çekiyor” değerlendirmesini yaptı.

“HDP seçmeni kamufle olma ihtiyacı hissediyor”

MAK Danışmanlık, “Güvenlik politikalarının öne çıktığı dönemlerde HDP seçmeninin yaklaşık yüzde 2-3 oranında (özellikle büyükşehirlerdeki HDP’li Kürt seçmenin) kendilerini iktidar içinde kamufle ettikleri yani HDP’li oldukları halde AK Parti’li olduklarını ifade edebildikleri gerçeğini ifade etmemiz sanırım önemli bir ayrıntıdır” değerlendirmesine de yer verdi.

Ekonomik veriler kan kaybettirirken Mavi Vatan ve Azerbaycan ciddi oy kaybını durduruyor

Şirketin sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde “Ekonomik veriler AK Parti’ye kan kaybettirirken; Azerbaycan, Mavi Vatan vb. konularda dik duruşu ve milli konulardaki tavrı ile de ciddi oy kaybını durdurmaktadır.” değerlendirmesi de yapıldı.

Kararsızlar dağıtıldığındaki tablo

“Yarın bir genel seçim olsa 24 Haziran seçimlerinde oy verdiğiniz partiye göre oy tercihiniz değişecek mi?” sorusuna verilen cevaplara ilişkin, kararsızların matematiksel dağılımından sonra da ortaya şu tablo çıktı:

AK Parti: Yüzde 35,6

CHP: Yüzde 24,9

İYİ Parti: Yüzde 13,6

HDP: Yüzde 8,9

MHP: Yüzde 8,5

Gelecek Partisi: 2,5

DEVA Partisi: Yüzde 2,3

Saadet Partisi: Yüzde 1,6

MAK Danışmanlık, kararsız seçmenlere ilişkin “Kararsızların matematiksel dağılımı yukarıdaki tabloyu çıkarsa da; deneyimlerimiz kararsız seçmenin önemli oranda muhalefete yakın seçmen olduğunu göstermektedir. Yine de kararsızları matematiksel dağılımla göstermek grafikleri pratik bir okuma imkânı sağlayacaktır” değerlendirmesini de yaptı.

Bakmadan Geçme