• Haberler
  • Gündem
  • Durdurma kararına rağmen MHP'de kurultay süreci devam ediyor

Durdurma kararına rağmen MHP'de kurultay süreci devam ediyor

MHP başkan adaylarından Sinan Oğan, MHP genel merkezinden yapılan 'kongre süreci durmuştur' açıklamasına sert tepki gösterdi

  • 992


Sinan Oğan, MHP genel merkezinden yapılan "kongre süreci durmuştur" açıklamasına sert tepki gösterdi. Yargıtay'dan bir sonuç çıkmayacağını bildikleri için bu yollara başvuruyorlar.

Oğan’ın açıklaması şöyle;

‘Karar hukuksuzdur. Bir değil birçok yerden mahkemeye başvurulmuş. Bir mahkemenin karını bir başka mahkemenin bozamayacağı malumdur. Üç dört yerden karar çıkartmanın bir mantığı yoktur.  

Kongre süreci devam edecek. Yeterli imza sayısına ulaşmış bulunuyoruz.
 
MHP Genel Merkezi Yargıtay’a başvurmuştur. Ancak Yargıtay’dan bir sonuç alamayacaklarını bildikleri için böyle dava açıyorlar.  Karar geçikmeye yol açabilir ancak sonucu değiştirmez.  Kongre tarihinin 15 Mayıs ya da 25 Mayıs olması bir şeyi değiştirmez.

Meral Akşener de olağanüstü kongreye ilişkin alınan tedbir kararlarıyla ilgili, "Bu iş, kafasına göre imam arayan Temel'in işine benziyor." dedi.

Akşener, yaptığı açıklamada, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilmiş kararın temyiz hakkının, Yargıtaya müracaat edilmesiyle kullanıldığını söyledi.

Bu saatten sonra ilgili sulh hukuk mahkemesinin kendi kararını yanlış görse bile kararı değiştirme yetkisine sahip olmadığını öne süren Akşener, şunları kaydetti:

"Mahkemenin kararına itiraz edilebileceğini, ihtiyati tedbir yoluyla durdurulabileceğini düşünsek bile buna ilişkin itirazın Ankara'da yetkili asliye hukuk mahkemesine yapılması gerekirdi. Yetkisiz ve görevsiz ne Gemerek mahkemesinin vereceği karar geçerli ne de Tosya mahkemesinin vereceği karar geçerlidir. Bu iş, kafasına göre imam arayan Temel'in işine benziyor. Bu işin herhangi bir karşılığı yoktur. Biz 15 Mayıs 2016 tarihinde Ankara Büyük Anadolu Otel'de Olağanüstü Kongre'de tüzük değişikliği oylamamızı yapacağız."      

 

Bakmadan Geçme