• Haberler
  • Gündem
  • Etimesgut'ta Yaş Almış Bireyler İçin Oyun Geliştirme Projesi Başladı

Etimesgut'ta Yaş Almış Bireyler İçin Oyun Geliştirme Projesi Başladı

Etimesgut Belediyesi ve Başkent Üniversitesi işbirliği protokolü 'Yaş Almış Bireyler İçin Oyun Geliştirme Projesi' kapsamında İlbilge Hatun Erinç Evi ziyareti gerçekleştirildi.

  • 31299
Etimesgut'ta Yaş Almış Bireyler İçin Oyun Geliştirme Projesi Başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Etimesgut Belediyesi ve Başkent Üniversitesi işbirliği protokolü “Yaş Almış Bireyler İçin Oyun Geliştirme Projesi” kapsamında İlbilge Hatun Erinç Evi ziyareti gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yaz aylarında Etimesgut Belediyesi ve Başkent Üniversitesi işbirliği protokolü kapsamında gerçekleştirilen “Engelsiz Oyun Çalıştayı” ödül töreninde, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ve Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, üniversite ile yerel yönetimin sosyal fayda odaklı işbirliğine verdikleri önem ve desteği belirtmişlerdir. Üst yönetimlerin stratejik bakışı ve belediye paydaşlarının ilettikleri olumlu geri dönüşlerden ilham alan Başkent Üniversitesi Yaratıcı Kültür Endüstrileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (YAKEM) tarafından Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezi desteği ile aynı protokol kapsamında, “Yaş Almış Bireyler İçin Oyun Geliştirme Projesi” başlatılmıştır.

Projenin kapsamı, yaş almış bireylerin sağlığının korunması ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullanılabilecek masa oyunu geliştirilmesidir. Dünyada yaşam sürelerinin artması, aktif yaşlanmayı önemli bir konu başlığı haline getirmiştir. Pek çok ülke yaşlanan nüfusuna dijital ya da fiziksel oyunlar ile destek olmayı hedefleyen çalışmalar yürütmektedir. Bu amaçla Başkent Üniversitesi YAKEM’in yaratıcı endüstriler ve oyun geliştirme deneyimi ile Başkent Üniversitesi Geriatri Bilim Dalının bilgilerinin Etimesgut Belediyesi paydaşlarına, öğrencilerin geliştireceği oyunlar üzerinden aktarılması planlanmaktadır. Öğrenciler dönem boyunca ihtiyaç analizi, oyun geliştirme ve oyun bileşenleri konularında teorik bilgiler alacak; oyun fikri, mekaniği ve bileşenlerini içeren konsept dokümanı hazırlayacaktır. Oyunların grafik tasarımı ve baskısı tamamlandığında tam işlevli prototipler haline getirilecektir.

Proje kapsamındaki ilk ortak faaliyet olarak Etimesgut Belediyesi İlbilge Hatun Erinç Evi’ne Doç. Dr. Nihan Gider Işıkman, Dr. Erman M. Demir ve projeye katılan 23 lisans öğrencisinin katıldığı bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ziyarette, katılımcı öğrenciler, yaş almış bireylerin sosyal, psikolojik, fiziksel vb. ihtiyaçlarını gözlemleme; kurum personelinden deneyimlerini öğrenme ve kurumdaki sosyal veya toplu faaliyetleri görme imkanı bulmuştur. Başkent Üniversitesi YAKEM, “Danışıklı bilgi güzelleşir, danışıksız bilgi yıprar” prensibiyle ve Etimesgut Belediyesinin yerel yönetim tecrübelerinden doğan desteği sayesinde bilgiyi toplumla buluşturmaya devam etmektedir.

 

Bakmadan Geçme