• Haberler
  • Gündem
  • Flaş...Flaş... Bakanlar Kurulu'ndan 'Kilis' açıklaması!

Flaş...Flaş... Bakanlar Kurulu'ndan 'Kilis' açıklaması!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kilis'in Suriye tarafından atılan IŞİD roketlerinin hedefi olması nedeniyle alınacak önlemleri anlattı. Kurtulmuş, dünkü olaylı Trabzonspor-Fenerbahçe maçıyla ilgili soruşturma başladığını da söyledi.

  • 1058

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçti.

Toplantıda Kilis'e yönelik roketli saldırıların ele alındığını söyleyen Kurtulmuş, şunları söyledi:

"18 Ocak'tan bu yana 17 kişi hayatını kaybetti. Bu ateşlenen roketler seyyar katyuşa roketleridir. Bu seyyar roketler anında tespit edilerek imha edilmiştir. TSK seyyar mevzileri yerle bir ediyor.

Bakanlar Kurulu'nda Kilis'teki son durumu ele aldık. İlave askeri tedbirler alınacak. Ekonomik destekler kapsamında, saldırılar sırasında zarara uğrayan esnaf ve sanatkarlar ile tüccarların zararlarının giderilmesi.

Bu çerçevede evi, dükkanı yıkılanların bu anlamda tazmin edilmesi, Kilis ilimizde kamu yararına çalışma kapsamında istihdam edilenlerin, istihdam sürelerinin mevcutlarda 9 aya çıkartılması ve valiliğin istediği oranda yeni ilave istihdamların sağlanması için karar alınmıştır.

İlk planda 5 milyon lira valiliğin emrine verilecek. Sosyal destek programları uygulanacak. İlave sağlık personeli de Kilis'e gönderilecek. Zırhlı ambulanslar Kilis'e gönderilerek hizmete başlayacak.

Türkiye kendi ulusal güvenliğini korumak için her türlü tedbiri alacak güce sahiptir. Türkiye kendi sınırlarını korumak için TSK sınıra ilave tedbirlerini almaktadır. Bunların bir kısmı uluslararası camia ile yapılacak işlerdir."

"TÜRKİYE'NİN HAKLILIĞI ANLAŞILDI"

Suriye'de güvenli bölge tartışmalarına da değinen Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye olarak Suriye'deki bütün terörle ilişkili gruplara karşı durmanın önemini belirttik. Şu terör örgütü bu değil diye ayrım yapmanın doğru olmadığını söyledik. Suriye'nin kuzeyinde keşke bundan seneler evvel bir güvenli bölge oluşturulsaydı da ölümler olmasaydı. Türkiye'nin bu talebinin ne kadar doğru olduğu anlaşılmış oluyor.

Güvenli bölge için ortak fikirler oluşmalı. Terör örgütleri arasında ayrım yapmadan karşılarında durmak gerekiyor." 

OLAYLI MAÇA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Kurtulmuş, "Sporun içinde yenmek de var yenilmek de" diyerek Trabzonspor-Fenerbahçe ve Ankaragücü-Amedspor maçlarında çıkan olaylara da değindi.

Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı ve güvenlik açığı varsa hesabının sorulacağını söyleyen hükümet sözcüsü şu değerlendirmeyi yaptı:

"Sporun içerisinde şiddet yok. yenilince yakarım yıkarım demek yok. Bu anlamda her iki maçta ortaya çıkan tabloyu Türkiye haketmiyor. Trabzonspor büyük bir kulübümüz. Dünkü davranışları Trabzonspor camiası haketmiyor. Bu olay camiayı ve bütün taraftarları bağlayacak bir olay değildir. Burada güvenlik zaafiyeti var mı yok mu, bunlarla ilgili soruşturma başlatılmıştır. Güvenlikle ilgili sorun varsa hesabı sorulacaktır. Spor bir eğlencedir, politika alanı değildir. Spor sahasında bunun üzerinden politika üretmek sporun ruhuna aykırıdır. Ümit ederim ki bu olaylardan ders çıkarılır."

"TBMM'YE GÖNDERİLMEYE HAZIR" 

Toplantıda taşeron işçilerin kamuya alınmasına yönelik tasarının da ele alındığını belirten Kurtulmuş, "Yasa tasarısının son rötuşları yapılmış ve hemen bu yasa tasarısı yasalaşmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilmeye hazır hale getirilmiştir" dedi.

Kurtulmuş şöyle devam etti:

"Bu tasarıyla 720 bin çalışanın kamuya geçiş esasları belirlenmiştir. Ayrıca, kamuda özel sözleşmeli personel olarak tanımlanan yeni bir statü oluşturulmuştur. Alt işverenlerde çalışanların bir kısmı bu statüdeki çalışmaya geçeceklerdir, yani kamu güvencesi altına alınacaklardır. Ayrıca, bu kamu güvencesine alınacak olan 720 bin kişinin tamamı, 1 Kasım 2015 öncesinde kamuda taşeron olarak çalışmaya başlayan insanlar olacaktır. Bu geçişlerde de her kurum kendisince birtakım sınavlar yapma imkanına sahip olacak."

Bakmadan Geçme