• Haberler
  • Sağlık
  • 9 ferdini Covid-19 hastalığı nedeniyle kaybeden Rizeli Genç ailesinin genleri temiz çıktı

9 ferdini Covid-19 hastalığı nedeniyle kaybeden Rizeli Genç ailesinin genleri temiz çıktı

Rize'de pandemi döneminde 15 ay içerisinde 9 ferdi Korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden Genç ailesinin yapılan genetik taramasında genetiğe bağlı bir hastalık bulgusuna rastlanılmadı.

  • 492

Rize’de pandemi döneminde 15 ay içerisinde 9 ferdi Korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden Genç ailesinin yapılan genetik taramasında genetiğe bağlı bir hastalık bulgusuna rastlanılmadı.

Rize’de ilk olarak 6 Kasım 2020’de Burak Genç’in Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesiyle başlayan ve 6 ay içerisinde toplam 8 ferdi Korona virüsten hayatını kaybeden aile, 20 Şubat 2022 tarihinde Korona virüsten 9. aile bireyini de toprağa verdi. Covid-19’un gen üzerindeki etkileri için ailenin de talebiyle Sağlık Bakanlığı’nın sürdürdüğü genetik araştırmada ölümlerde genetiğe bağlı bir bulguya rastlanılmadı. 13 aile ferdinden Mart ayında alınan numunelerde yapılan analizde ailenin genetiğinde Korona virüs ölümlerine yol açan bir etken belirlenmedi.

Genetik araştırmalarının temiz çıkmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Ali Genç, "Bizim yaptırmış olduğumuz gen taramasının sonucu çıktı. Bizim genlerimiz temiz çıktı. Sağlık Bakanlığı bizim genimizi araştırdı ve sonucumuz temiz çıktı. Herhangi bir sorun olmadığını söylediler. Bizim ailemizde ölen öldü kalan fertlerimize de Allah uzun ömürler verdi. Ateş düştüğü yeri yaktı. Bize dediler ki sizin genetiğinizde bir hastalık var. Ondan sonra testimizin sonucunda bir sıkıntı çıkmadı. Ben 9 aile ferdimi kaybettim. Allah kimseye böyle acı vermesin. Bizim aileden 13 kişiye gen taraması yapıldı. Ankara’ya gönderildiler. Çok zor günler geçirdik. Devlet elinden geleni yaptı ama giden geri gelmiyor. Allah ölenlere rahmet eylesin. Kardeşlerimin makamı cennet olsun. Biz gen taraması yapılmadan önce çok tedirgindik ama sonucumuzun temiz çıktığında çok mutlu olduk" ifadelerini kullandı.

15 ayda 9 aile ferdi hayatını kaybetti

İstanbul’da yaşayan Muhammet Genç ve oğlu Burak Genç, 2020 yılının kasım ayında Baba ve oğlunun yapılan korona virüs testleri pozitif çıktı. Burak Genç, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 6 Kasım 2020’de hayatını kaybederken hastanede durumu ağırlaşan baba Muhammet Genç de 12 Kasım’da yaşamını yitirdi. Baba oğulun ardından Bünyamin Genç (41) 1 Aralık 2020’de, İbrahim Genç (53) 4 Aralık 2020’de, Ali Genç (58) 11 Aralık 2020’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Ali Genç’in tedavi gören kardeşleri Fatma Duman (55) 18 Aralık 2020’de, Aysel Peçe (46) de 21 Şubat 2021’de hayata gözlerini yumdu.

13 Nisan 2021 tarihinde ise Ahmet Genç (43) de aynı hastalıktan hayatını kaybetti. Son olarak ise babasını, ağabeyini, 2 halasını ve 4 kuzenini kaybeden Şenay Genç Yalçınkaya (36), Covid-19 nedeniyle getirildiği Rize Devlet Hastanesi’nde durumu ağırlaşınca entübe edildi. Evli ve 1 çocuk annesi olan Şenay Genç Yalçınkaya da yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Bakmadan Geçme