• Haberler
  • Gündem
  • Kritik AK Parti MKYK sona erdi, Ömer Çelik merak soruları yanıtladı

Kritik AK Parti MKYK sona erdi, Ömer Çelik merak soruları yanıtladı

AK Parti MKYK'sında alınan yeni kararla, teşkilâtlarla ilgili yetki yeniden MKYK'ya verildi. AK Parti Sözcüsü Çelik, 'Bunun bir değişiklik, çok radikal bir tutum gibi ele alınması doğru değil. Bu teknik bir mesele ve Başbakan'ın da imzası var' dedi.

  • 1277

AK Parti Merkz Yürütme Kurulu bugün toplandı. 2,5 saat süren toplantıya teşkilatlarla ilgili alınan karar damga vurdu. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Hükümet sözcüsü Ömer Çelik alınan kararın büyütülmemesi gerektiğini savundu.

Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları;

Terörle mücadele edilmezse demokrasiyi koruyamayız.

Bazen bazı uyarılar yapılıyor, 'Türkiye'de iç savaş var, iç savaş ortamı sona ersin' vs. gibisinden. Maalesef bazıları bunu Meclis'te bile telaffuz edebiliyor. Türkiye'de bir iç savaş yok. Türkiye'de iki eşit tarafın çatışması da yok. Türkiye'de meşru güçlerin, milletten yetki almış hükümetin verdiği emirle güvenlik güçlerinin yürüttüğü, terör örgütüne karşı, gayrimeşru bir yapıya karşı, gayriahlaki, gayriinsani şekilde davranan bir yapıya karşı meşru mücadelesi vardır.

Paralel yapı milli güvenliği tehdit ediyor.

Yeni Anayasa konusunda, birincisi temel haklar kısmı, ikincisi kuvvetler ayrılığı ve denge denetim sistemleri, üçüncüsü yargı bağımsızlığı ve yargı tarafsızlığı gibi üç ana alanda konu başlıkları ele alınıyor. Temel haklar kısmının yazımı hemen hemen bitmek üzere, diğer alanlarda da hem değerlendirme çalışmaları hem yazım çalışmaları sürüyor. Bu takvimimiz aksamadan bu ayın içerisinde belli bir aşamaya ulaşmış olacağız, anayasa taslağı ortaya çıkmış olacak.

Anayasa Komisyonu'nda Sayın Adalet Bakanımızın üzerine yürünmesinden milletvekillerimizin darp edilmesine kadar bir tablo ortaya çıktı. Kuşkusuz bu tabloyu ortaya çıkaranları, bu tabloya imza atanları şiddetle kınıyoruz. Burada bir kere daha gözüküyor ki söyleyecek sözü olmayanlar, orada bir kere daha bu şiddete başvurmuş gözüküyorlar. Ama her halükarda, geçmişte olduğu gibi Ak Parti bu komisyonları çalıştıracak, Meclis'in herhangi bir şekilde kilitlenmesine, komisyonların ve Genel Kurul'un kilitlenmesine müsaade etmeyecek.

Teşkilatlarla ilgili yetki yeniden MKYK'ya geçti.  Bu kararda Başbakan'ın da imzası var, kriz yok.

Bizim ilişkimiz kardeşlik hukukuna dayanıyor. AK Parti bir ve bütündür, kriz yoktur.

(MHP'de kongre süreci durdu) Türk siyaseti açısından önemli bir tartışma.

PKK ve PYD arasında fark yok. PYD, Suriye'de Kürtlere de zulmediyor.

Bakmadan Geçme