• Haberler
  • Ekonomi
  • O bakana 'Kaçak kurslar hibeden faydalanırken ruhsatlılar niye faydalanamıyor?' mektubu

O bakana 'Kaçak kurslar hibeden faydalanırken ruhsatlılar niye faydalanamıyor?' mektubu

Bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak 1 milyon 150 bini aşkın işletme arasında yer alan özel kurslar, hibeden kaçak kurslar faydalanabilirken ruhsatlı olanların yararlanamamasından rahatsız. Konu, sektör temsilcilerince Ticaret Bakanlığının gündemine taşındı

  • 974
O bakana 'Kaçak kurslar hibeden faydalanırken ruhsatlılar niye faydalanamıyor?' mektubu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AKAJANS -  Üç bin liralık hibe yardımından kaçak kurslar faydalanırken şirket sahibi ruhsatlı kursların faydalanamadığı bildirilirken sektör temsilcileri konuyu Ticaret Bakanlığının gündemine taşıdı.

Akajans'ın haberine göre, bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak 1 milyon 150 bini aşkın işletme arasında yer alan özel kurslar, hibeden kaçak kurslar faydalanabilirken ruhsatlı olanların yararlanamamasından rahatsız.

Tüm Özel Öğretim Kurslar, Hizmet İçi Eğitim Merkezleri, Dershaneler ve Etüt Eğitim Merkezleri Birliği Derneği (Öz-Kur-Der) Genel Başkanı Hilmi Alpan, 17 Mayıs 2021 tarihinde açıklanan destek paketine ilişkin olarak Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a bir mektup gönderdi.

Alpan, ilgili yazı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paket ile kurslara da 3000 TL hibe desteği yapılacağının açıklandığını anımsattı.

Mektubunda  “Ancak bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak 1 milyon 150 bini aşkın işletme arasında yer alan özel kursların bu destekten yararlanamadıkları anlaşılmaktadır” ifadesine yer veren Alpan şunları kaydetti:

“Çünkü kursların tüzel kişiliği eğer şirket ise bu destekten yararlanamamaktadırlar. Şu anda sadece gelir vergisi mükellefi olanların bu desteği alması adil olmayan bir durumdur. Ancak bundan daha da vahim olanı kurs ruhsatı olmayan, sadece vergi dairesine kayıtlı görünen ancak yasal izini olmayan, hatta yasal kurslardan sayıca daha fazla olan kaçak kurslar, bu hibeden yararlanmaktadırlar.”

 

Ne yapılmalı?

Hilmi Alpan, mektupta çözüm önerisini şöyle dile getirdi:

 

“Kurslara yapılacak hibe yardımı, kurumun ruhsatnamesine yapılmalıdır. Kurumun tüzel kişiliği ve nace kodu sorgulanmadan kurucu veya kurucu temsilcisi hesap numarasına ödeme yapılması ile hem karışıklık da önlenmiş, hem de haksızlık giderilmiş olacaktır.

Kurs ruhsatnamesine yapılacak ödeme ile izinsiz kaçak kurumlara da bir ödeme yapılmamış olacak, devletin boş yere ödeme yapması da engellenmiş olacaktır.

Bu şekilde zaten zor durumda olan çeşitli kursların bir nebze olsun nefes almasında katkı sağlayacak bu düzenlemenin bir an önce yapılmasını arz ederiz.”

Bakmadan Geçme