Terör 'Harran turizmi'ni durdurdu

Konik kubbeli evleri ve tarihi mekanlarının yanı sıra yöresel kıyafetleriyle de ziyaretçilerini kültür yolculuğuna çıkaran Şanlıurfa'nın Harran ilçesi, bölgedeki terör olayları nedeniyle turizmde durgunluk yaşıyor.

  • 1295

Konik kubbeli evleri ve tarihi mekanlarının yanı sıra yöresel kıyafetleriyle de ziyaretçilerini kültür yolculuğuna çıkaran Şanlıurfa'nın Harran ilçesi, bölgedeki terör olayları nedeniyle turizmde durgunluk yaşıyor.

Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen, Asurlular ve Emevilere bir dönem başkentlik yapan, ilk İslam üniversitesinin kalıntılarının yer aldığı Harran, her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Özellikle fotoğraf tutkunları için doğal bir stüdyo ortamı sağlayan ilçe, halk mimarisinin ürünü konik kubbeli evleriyle turistlerin ilgisini çekerken, rasathanesi ve Emeviler döneminden kalma Ulu Camisiyle ziyaretçileri tarihe yolculuğa çıkarıyor.

Yaz aylarının gelmesiyle turizm sezonu da başlayan Harran, bölgedeki terör olayları nedeniyle son yıllara göre turizmde durgun bir dönem geçiriyor. Turizmdeki sıkıntıyı fırsata çevirmek isteyen kent yöneticileri, alt yapıyı güçlendirip önümüzdeki yıllarda turizm pastasından daha fazla pay almanın hesaplarını yapıyor.

"Ciddi bir durgunluk var"

Harran Kaymakamı Temel Ayca, Harran'da turizm için en güzel zamanların bu dönemler olduğunu ancak bölgedeki olumsuzluklar nedeniyle bekledikleri ilgiyi göremediklerini söyledi.

Bu yıl geliştirecekleri projelerle gelecek dönemler için daha güzel bir Harran oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Ayca, şunları kaydetti:

"Üzülerek ifade etmeliyim ki bölgedeki olumsuzluklar nedeniyle geçen yıllara nazaran turizmde ciddi bir durgunluk var. Biz de bu nedenle bu yılı açıkçası yatırım yılı olarak değerlendirmek istiyoruz, altyapımızı biraz daha zenginleştirmek,önümüzdeki yıllara biraz daha hazır hale gelmek amacındayız. İnşallah bölgedeki sorunlar ortadan kalkarsa Harran'da turizm ciddi manada hareketlenecek. Çalışmalarımız tamamlandıktan sonra inşallah çok daha güzel bir Harran ortaya çıkacak. İlçe, günübirlik ziyaret edilen bir yer olmaktan çıkacak, insanların gece de konaklayacakları bir yer haline gelecek ve turizmden alması gereken payı alacaktır."

Bakmadan Geçme