Zeytin: Hayat, güç, sağlık ve cana can katan

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fügen Durlu Özkaya, 14. Ulusal Naturel Sızma Zeytin Yağı Kalite Ödülleri Online Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, zeytin ağacının 'hayat, güç, sağlık ve cana can katan' olduğuna işaret etti.

  • 1262

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fügen Durlu Özkaya, zeytinin insanlık için önemine değindi.

Özkaya, Derneğin 14. Ulusal Naturel Sızma Zeytin Yağı Kalite Ödülleri Online Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, zeytin ağacının “hayat, güç, sağlık ve cana can katan” olduğunu vurguladı.

Zeytinin meyvesi doğru işlendiği zaman fonksiyonel gıda niteliğine sahip nadide bir ürün olduğuna işaret eden Özkaya şöyle devam etti:

“Bu akşam buraya toplanmış olan siz saygıdeğer üreticilerimiz bin bir emekle ürettiğiniz zeytinyağlarının telli duvaklı gelin olduğunu görmek istiyor ve sabırsızlanıyorsunuz, saygıdeğer tüketicilerimiz ise hem sizlerin heyecanına ortak olmak hem de Türkiye’nin en uzun soluklu, saygın yarışmasından kalite ödülü alan markaları öğrenmek için sabırsızlanıyorlar. Öncelikle Derneğimizin başlıca hedefi: Zeytinyağı üretilen tüm bölgelerde ulusal ve uluslararası kalite kriterlerini anlatarak bu kriterlere uygun bir üretim yapılmasını desteklemek, yüksek kaliteli üretim anlayışını yaygınlaştırarak üretici adına katma değeri, tüketici adına ise sağlık değeri yüksek ürün elde edilmesini teşvik etmektir. Bu hedeflere ulaşabilmek adına dönem dönem çeşitli şehirlerde yüz yüze, pandemi sürecinde ise online olarak farkındalık eğitimleri düzenlemekteyiz. Bu anlamda bir diğer faaliyetimiz ise her yıl düzenlemekte olduğumuz ve bu yıl gururla 14’üncüsünü düzenlediğimiz kalite ödülleridir.

Neden yarışma değil de “Kalite Ödülü”? Çünkü biz burada yağları yarıştırmıyor, kusursuz olan tüm yağları sahip olduğu kriterler çerçevesinde derecelendiriyor ve ödüllendiriyoruz. Zeytinyağı kalite ödüllerinin belirlenmesi Yarışma Kurulu nezdinde son derece titiz ve gizlilik esasına göre Türkiye’nin diğer panellerinden de jüri üyeleri katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Bu sürecin işleyişine değinmek isterim; Derneğimize teslim edilen zeytinyağları noter tarafından kodlanır ve dernek görevlileri dahil bu andan itibaren ürünün sahibi bilinmez, sadece kodu bilinir. Kör tabir edilen usulle kimyasal ve duyusal analizi yapılarak gelen sonuçlar yine noter huzurunda üçlü kodlamanın çözülmesiyle sonuçlanır. Kusursuz olan yağların tamamı sınıfı geçer ve jüri üyeleri tarafından alınan puana göre de yüksek altın (Premium), altın, gümüş ve bronz madalyalarla ödüllendirilir.”

Bu sene 94 adet “Kalite Ödülü” adayından ilk kez tamamı kimyasal analizi geçerek duyusal değerlendirme aşamasına geldiğini dile getiren Özkaya, şunları kaydetti:

 “Zeytindostu panellerinin dışında, Aydın Ticaret Borsa Laboratuvarı Tadım Paneli, Bursa Gıda ve Yem Kontrol Araştırma Enstitüsü Tadım Paneli, İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Tadım Paneli, Ayvalık Ticaret Odası Tadım Paneli ve İzmir Ticaret Borsası Paneli olmak üzere Türkiye’deki altı farklı panelden toplam 20 panel üyesi ile ülkemizde bir ilk olan “online” değerlendirme sonucunda 68 numune kusursuz olarak tespit edilmiş ve çeşitli kategorilerde ödüllendirilmişlerdir. Ödül kazanan zeytin çeşitleri arasında Dilmit, Domat, Edremit Yağlık (Ayvalık), Erkence, İzmir Sofralık, Kilis Yağlık, Memecik, Nizip Yağlık, Savrani, Trilye (Gemlik), Yamalak Sarısı (Yamalak Kabası) olup tek çeşit ya da karışım olarak müracaat ettikleri belirlenmiştir. Ödül alan 68 numunenin 5’i Premium, 38’i Altın, 16’sı Gümüş ve 9’u Bronz’dur. Bunlardan çeşit özelliği bildirilmiş olan 5 Premium ödülün 3’ü Edremit yağlık, 2’si Memecik çeşidi zeytinden elde edilmiştir. 38 Altın ödülünün ise 20 adedi Memecik, 10 adedi Edremit Yağlık, biri Erkence/Dilmit karışımı, 2 adedi Trilye, birer tanesi de İzmir Sofralık, Yamalak Sarısı, Kilis Yağlık, Savrani ve Memecik/Dilmit karışımı zeytin çeşitlerinden elde edilmiştir. 16 Gümüş ödülünün; 5’i Edremit Yağlık, 5’i Memecik ve birer tanesi de Yamalak Kabası, Domat, Nizip Yağlık/Kilis Yağlık karışımı, Domat/Trilye karışımı, Yamalak Kabası/Memecik karışımı, Trilye/Edremit Yağlık karışımı zeytin çeşitlerinden elde edilmiştir. 9 Bronz ödülün; 4 adedi Edremit Yağlık, 3 adedi Memecik, birer tanesi ise Trilye, Gemlik/Kilis karışımı zeytin çeşidinden elde edilmiştir. Bölgesel dağılıma bakıldığında ödüllerin 32’si Kuzey Ege, 31’i Güney Ege, 3’ü Güneydoğu Anadolu ve 3’ü Marmara bölgesinden olmuştur. Konuşmam sırasında hedeflerimizin başında kalite odaklı olduğumuzdan bahsetmiştim. Biz Zeytindostu derneği olarak elimizi taşın altına koyuyoruz ve yine bir ilk olarak “14. NSZ Kalite Ödüllerinde” herhangi dereceye girememiş olan 26 üyemize kaliteyi nasıl yakalayacaklarına dair bilgi vermek üzere derneğimizce belirlenen gün ve saatte online eğitim hediye ediyoruz. NSZ kalite ödüllerine katılarak bizleri desteklediğiniz, her zaman yanımızda olduğunuzu hissettirdiğiniz için tüm katılımcılara, kalite yolunda ilerlediğini gösteren 94 firmaya teşekkür ediyor, ödül almaya hak kazananları tebrik ediyorum.”

Bakmadan Geçme