• Haberler
  • Dünya
  • ABD Başkanı Biden, Kongre'den Ukrayna için 33 milyar dolarlık ek finansman talep etti

ABD Başkanı Biden, Kongre'den Ukrayna için 33 milyar dolarlık ek finansman talep etti

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın işgaline karşı mücadele eden Ukrayna'ya savunma yardımı da dahil olmak üzere ekonomik ve insani yardımın sağlanması için Kongre'ye 33 milyar dolarlık ek finansman talebinde bulundu.

  • 64

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın işgaline karşı mücadele eden Ukrayna’ya savunma yardımı da dahil olmak üzere ekonomik ve insani yardımın sağlanması için Kongre’ye 33 milyar dolarlık ek finansman talebinde bulundu.

ABD’nin Ukrayna’ya yönelik yardımları devam ediyor. ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Rus işgaline karşı mücadele eden Ukrayna’nın savunmasını finanse etmek için Kongre’ye özel bir bütçe teklifi gönderdiğini belirterek, Ukrayna’ya güvenlik, ekonomik ve insani yardımların sağlanması için Kongre’ye sunduğu 33 milyar dolarlık ek finansmanın "mümkün olan en kısa sürede" onaylanmasının "kritik" olduğunu belirtti.

Biden, "Ukrayna’nın Putin saldırganlığına karşı mücadelesine devam etmesine yardımcı olmak için, Kongre’ye, güvenlik, ekonomik ve insani yardım talebinde bulundum" ifadelerini kullanarak, "Ukrayna halkının ülkelerini savunmasını destekliyoruz. Ancak Ukraynalılar her gün canlarıyla bedel ödüyorlar. Bu nedenle, mücadeleye devam edebilmeleri için bu fonun mümkün olduğunca çabuk onaylanması önemlidir" dedi.

Ukrayna’daki mücadeleyi "özgürlük mücadelesi" olarak nitelendiren ve bu mücadelenin maliyetinin "ucuz olmayacağını" belirten Biden, "Ukrayna’yı özgürlük mücadelesinde desteklemek için bu tasarıya ihtiyacımız var. Bu savaşın maliyeti ucuz değil, ancak saldırganlığa boyun eğersek, bu daha maliyetli olacaktır" dedi.

Biden, Ukrayna’ya silah ve mühimmat akışını sürdürecek olan ve Ukrayna halkına ekonomik ve insani yardım sağlamaya devam edecek olan ek finansmanın ilerleyen haftalar ve aylar boyunca Ukrayna ordusunun ihtiyaçlarını karşılayacağını belirtti. Biden, fon ile ayrıca Ukraynalılara ihtiyaç duydukları insani yardımın sağlanacağı ve başka ülkelere sığınmak isteyenlere yardım sağlayacağını aktardı.

"Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için şantaj yapmasına izin vermeyeceğiz"

Rus oligarkların mal varlıklarına el konulması gibi içeriklere sahip olan yeni bir düzenlemeden bahseden Biden, "Rusya’nın yaptırımlarımızdan bir çıkış yolu olarak şantaj yapmasına izin vermeyeceğiz. Yaptırımlardan kaçmak için petrol ve gazlarını kullanmalarına izin vermeyeceğiz. Bu nedenle Avrupalı müttefiklerle ve onların enerji ihtiyaçlarını başka şekilde karşılama çabalarını desteklemek için Kore, Japonya, Katar ve diğer ülkelerle birlikte çalışıyoruz" dedi.

"Rusya’ya saldırmıyoruz, Ukrayna’nın savunmasına yardım ediyoruz"

Biden, ABD’nin Rusya’ya saldırmadığını vurgulayarak, "Rusya’ya saldırmıyoruz, Ukrayna’nın kendisini Rus saldırganlığına karşı savunmasına yardım ediyoruz. Putin bu vahşi işgali başlatmayı seçtiği gibi, bu vahşi işgali sona erdirme seçimini de yapabilir. Saldırgan olan Rusya’dır. Dünya Rusya’yı sorumlu tutmalıdır ve tutacaktır" dedi.

Ukrayna’ya yönelik 33 milyar dolarlık ek finansman

Öte yandan üst düzey bir ABD’li yetkili, Biden’ın Ukrayna’ya ekonomik, askeri ve insani yardım sağlanması için Kongre’ye sunduğu 33 milyar dolarlık ek fonun 20,4 milyar dolarının güvenlik yardımı için kullanılacağını söyledi. Fonun bir kısmının, Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi ve Dışişleri Bakanlığı’nın Dış Askeri Finansman Programı için ayrılacağı belirtildi. Ayrıca fonun, 8.5 milyar dolarının ekonomik yardım, 3 milyar dolarının ise insani yardım, gıda güvenliği finansmanı için tahsis edileceği belirtildi.

Bakmadan Geçme