İllüstratör Rabia Alabay'ın 'Kişisel İllüstrasyon' sergisi 1 Haziran'da açılıyor

Genç illüstratör Rabia Alabay'ın 'Kişisel İllüstrasyon' sergisi 1 Haziran'da Ankara Mustafa Ayaz Müzesi'nde kapılarını ziyaretçilere açacak.

  • 264

İllüstratör Rabia Alabay’ın “Kişisel İllüstrasyon” sergisi 1 Haziran’da Ankara Mustafa Ayaz Müzesinde sanatseverle buluşacak.

Genç illüstratör Alabay, yıllardır çizdiği dijital illüstrasyonlarını kişisel sergisinde bir araya getiriyor. Sergide, sanatçının 2016 yılından bu yana imza attığı illüstrasyonlar sergilenecek.

Pedagojik formasyon eğitimi almış olan Rabia Alabay, daha çok resimli çocuk kitabı alanında dijital illüstrasyonlar üretiyor. Bu illüstrasyonları, değişen ve gelişen teknoloji çağında farklı elektronik cihazlar kullanarak geliştiriyor. Çeşitli konuları illüstrasyonlarında işleyen sanatçı, kişisel illüstrasyon sergisinde, genellikle karakter tasarımlarına yer veriyor. Karakter tasarımlarının yanı sıra, resimli çocuk kitabı tasarımı ve betimleyici illüstrasyonlar da sanatçının sergisinde yer alan başlıca çalışmalardan.

Sergi 1-12 Haziran tarihlerinde Ankara Mustafa Ayaz Müzesinde herkese açık ve ücretsiz olacak. Pazartesileri kapalı olan müze diğer günler 10.00 ila 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

Rabia Alabay kimdir?

İllüstratör Rabia Alabay 1991 yılında Kayseri’de doğdu. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünden bölüm birincisi ve fakülte üçüncüsü olarak mezun oldu. Gazi üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamladı. Gazi üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Yeni Medya Anasanat Dalı’nda yüksek lisansını başarıyla tamamlayan sanatçı, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Medya Tasarımı Anasanat Dalı’nda sanatta yeterlik eğitimine tez aşamasında devam ediyor. Öğrenim hayatı sırasında resimli çocuk kitapları üzerine çalışmalar yapan sanatçının, alanında yayınlanmış birçok makalesinin yanı sıra TÜBİTAK Yayınları tarafından yayımlanmış “Sevimli Bıdık” isimli resimli çocuk kitabı bulunuyor. Sanatçı, 2008 yılından itibaren alanında tasarımlar ve illüstrasyonlar üretmekle birlikte alanında yenilikçi çalışmalara imza atmayı sürdürüyor.

İllüstratör Rabia Alabay'ın 'Kişisel İllüstrasyon' sergisi 1 Haziran'da açılıyor

İllüstrasyon nedir? İllüstratör kime denir?


İllüstrasyon kelimesi Latince “lustrare” sözcüğünden gelmektedir ve anlamı “aydınlatmak ve anlaşılır hale getirmek demektir”. Kısaca; betimleyici çizimlere illüstrasyon denilmektedir. Bir olayın, bir konunun, bir cümlenin görsel ifadesi de denilebilir. İllüstrasyon yayıncılık, reklam, ticaret, tıp ve benzeri birçok alanda ifadeyi güçlendirmek ve aydınlatmak için kullanılmaktadır. Bunların başında resimli çocuk kitapları ve karakter tasarımı gibi alanlar gelmektedir. Günümüzde geleneksel boyama yöntemleri, geleneksel baskı yöntemleri ve dijital tekniklerle illüstrasyonlar üretilmektedir. Bir görseli kendi ifadesiyle resmeden, çizen sanatçılara “illüstratör” denilmektedir.

Her illüstrasyon, içerisinde bir mesaj ve olay barındırır. Bu nedenle illüstrasyon, görsel bir ifade biçimidir ve aynı zamanda bir sanat alanıdır. Görsel iletişim tasarımı bölümünün önemli bir parçasıdır. Üniversitelerde güzel sanatlar fakültelerinin Görsel İletişim Tasarımı bölümlerinde önemli ana derslerden biri olarak verilmektedir. Bu meslekle uğraşan kişiler çok iyi desen eğitimi almanın yanı sıra iyi bir temel sanat eğitimi almalıdır. Bu sanat eğitimleri içerisinde; perspektif, renk, ışık-gölge gibi temel sanat bilgilerini kapsamaktadır. Gerçek model çiziminde bir sanatçı ne kadar iyiyse illüstrasyon ifadesi de o kadar iyi olacaktır.

Bakmadan Geçme